HOME  O NAS  NEWS  SUCZKI  PIESKI  SZCZENIĘTA  MIOTY POPRZEDNIE  O RASIE  GALERIA  FILMY  KONTAKT



Yorkshire Terriery wymagają starannej i systematycznej pielęgnacji. Największym atutem Yorka jest jego piękny włos a brak systematycznej pielęgnacji bardzo niekorzystnie wpływa na jego kondycje i wygląd, powstawanie trudnych do usunięcia kołtunów.
Włos Yorka rośnie przez jego całe życie dlatego do zabiegów kosmetycznych przyzwyczajamy naszego szczeniaka już od pierwszych dni w naszym domu. Na początku robimy to w formie zabawy by nie zrazić malucha, a z czasem już na poważnie każdego dnia.

Podstawowe akcesoria do pielęgnacji Yorka to:
• Szampony: przeznaczone dla psów długowłosych o szacie miękkiej i jedwabistej np. 1 ALL SYSTEM, ARTERO, KW, MENFORSAN
• Odżywki: do włosów delikatnych, jedwabistych
• Olejki: do natłuszczania włosa przed kąpielą lub pod papiloty np. olejek norkowy
• Spray do czesania: gotowe preparaty są do kupienia w sklepach np. 1 ALL SYSTEM MOISTURIZING COAT PROTECTOR & ENHANCER, MR GROOM COAT & SKIN CONDITIONER. Można także do tego celu użyć zwykłej odżywki mocno rozcieńczonej np. 20:1
• Grzebień: najlepiej metalowy
• Szczotka: miękka, z metalowymi igłami bez kulek na końcach igieł
• Gumki: do wiązania kucyka np. lateksowe i gumki do wiązania papilotów
• Papier do papilotów: najlepiej specjalny papier ryżowy, ale stosowany jest także papier śniadaniowy czy bibułki

Czesanie
Yorka czeszemy dość często, bo bardzo trudno rozczesać skołtunione włosy. Musimy jednak pamiętać by nie czesać na sucho ponieważ powoduje to jego niszczenie i łamanie. Włos przed czesaniem powinien być zwilżony specjalnym sprayem bądź przygotowaną wcześniej mocno rozcieńczoną odżywką, którą spryskujemy włosy. Czekamy chwilę by odżywka wniknęła we włosy i delikatnie czeszemy. Zaczynamy od szczotki a następnie czeszemy grzebieniem o średnim rozstawie zębów. Yorka czeszemy zgodnie z naturalnym kierunkiem układania się sierści.
Dokładne wyczesanie oznacza że grzebień swobodnie nie zahaczając przechodzi przez okrywę włosową pieska.

Kąpiel
Dość powszechny jest nadal mit, że kąpiele szkodzą psu, wręcz przeciwnie – u Yorków kąpiel jest niezbędna. Nie kąpany York wygląda źle, jego włos jest wtedy przetłuszczony i nie rośnie jak powinien. Yorka kąpiemy regularnie co 7-10 dni.
Kąpiele można bezpiecznie zacząć od 10 tygodnia życia, należy jednak pamiętać aby nie był to okres bezpośrednio po szczepieniu pieska, gdyż jest on wtedy osłabiony. Najlepiej odczekać kilka dni.
Pamiętajmy by nasz piesek nie ślizgał się w kąpieli. Na dno wanny, umywalki czy miski należy położyć gąbkę czy gumowy „dywanik” zapobiegający ślizganiu się łap.
Nieco starszego Yorka na godzinę przed kąpielą warto intensywnie natłuścić odpowiednim olejkiem np. norkowym.
Do kąpieli używamy szamponu odpowiedniego dla jedwabistego włosa. Woda nie powinna być zbyt gorąca, powinna mieć mniej więcej temperaturę naszych rąk. Musimy uważać by nie zalać oczu i uszu psa. Jeśli woda dostanie się do uszu, starannie ją wycieramy. Psu myjemy najpierw tułów kierując na niego nie za mocny strumień wody z prysznica lub kranu. Później myjemy główkę, uważając na oczy. Nie trzemy mocno włosów by ich nie splątać. Po dokładnym spłukaniu nakładamy odżywkę, którą spłukujemy po kilku minutach.
Wyciskamy delikatnie włosy, zawijamy pieska w ręcznik i odciskamy nadmiar wody ręcznikiem. Suszymy letnim strumieniem powietrza jednocześnie rozczesując psa szczotką. Główkę i pyszczek rozczesujemy małym grzebykiem.

Uszy
Usuwamy włosy wrastające do wewnątrz kanału słuchowego, aby nie powodowały infekcji ucha. Czyścimy z nadmiaru woskowiny suchym patyczkiem z watą. Sierść na uszkach dokładnie strzyżemy z obu stron do wysokości 1/3 małżowiny ucha (od góry), po czym wyrównujemy brzegi i nadajemy szpiczasty kształt.

Oczy
Przemywamy watką nasączoną przegotowana wodą lub odpowiednim do tego preparatem.
W przypadku uporczywego ropienia najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

Zęby
U Yorków występuje znaczna skłonność do tworzenia się kamienia nazębnego. Aby tego uniknąć należy systematycznie czyścić zęby naszego pupila specjalną pastą do zębów lub 1% roztworem wody utlenionej.
U szczeniąt częstym problemem są „przetrwałe” zęby mleczne, które nie wypadaja samoistnie. Należy zwrócić na to szczególną uwagę w okresie wymiany zębów. W tym okresie podajemy szczeniakowi twarde gryzaki a jeśli to nie pomoże konieczne jest chirurgiczne usunięcie mleczaków.

Łapy i pazury
Włosy na łapkach przycinany nadając stopie okrągły kształt. Wycinamy włosy pomiędzy palcami. Pazury przycinamy specjalnymi cążkami uważając by nie zranić psa. Można również powierzyć ten zabieg fryzjerowi bądź weterynarzowi.

Papiloty
Jeżeli planujemy karierę wystawową dla naszego Yorkshire Teriera zakładanie papilotów może okazać się niezbędne. Trudno bowiem osiągnąć piękny, długi włos bez papilotowania.
Szczególnym wyzwaniem jest broda i wąsy gdzie włos wyciera się najszybciej.
Papiloty chronią włos przed wycieraniem i brudem dzięki czemu włosy rosną dłuższe.
Jest to zabieg stosunkowo prosty, ale wymaga wykonywania codziennie lub co kilka dni w zależności od włosa.
Włosy dokładnie natłuszczamy szczególnie na końcówkach i rozczesujemy . Następnie rozdzielamy grzebieniem pasemka. Każde z tych pasemek układamy na bibułce, zaginamy oba jej boki po kolei- zakrywając pasemko włosów, po czym pasek składamy na pół i jeszcze raz na pół by powstał kwadracik i owijamy gumką. Gumki nie mogą być za mocno zawiązane, bo pod spodem, w papilocie, sierść będzie się filcować.

Młodym psom rozwijamy papiloty codziennie, rozczesujemy włos, jeśli trzeba natłuszczamy i zawijamy na nowo. Starszym ten zabieg powtarzamy co drugi dzień.
Szczeniaka przyzwyczajamy do tego zabiegu jak najwcześniej, zakładając tu i ówdzie prowizoryczne papiloty.
Zapapilotowanego Yorka ubiera się w specjalnie szyty na miarę kombinezonik - koszulkę.
Koszulka zabezpiecza papiloty przed wygryzaniem i wydrapywaniem, chroni przed brudem i kurzem. Natłuszczony włos nieco chłodzi pieska więc koszulka dodatkowo chroni przed przeziębieniem.

Hobbystycznie zajmuję się szyciem koszulek na wymiar. Istnieje więc możliwość zamówienia odpowiedniej koszulki dla każdego Yorka.



WRÓĆ


© Copyright: INDORADO FCI